V soboto, 18. 5. 2019,  smo se podali na pohod v Podbeže in pred spomenikom počastili  spomin na 24 nedolžnih fantov in mož, ki so na tistem mestu tragično izgubili svoja življenja pred 75 leti. 

Tako je naša učenka predstavila grozo tistega dne: »Druga svetovna vojna. Leto 1944. Po naši deželi divja vojna, ki sta jo povzročila fašizem in nacizem. Vas je odeta v cvetočo pomlad in narava se prebuja v novo življenje. Naši pridni in pošteni kmečki ljudje razmišljajo o prihodnosti. Nad vsem pa visi temna slutnja. Prestrašeno pogledujejo proti Brkinom: »Ali se spet vije črn dim?« Podivjani okupatorji se že vso pomlad znašajo nad deželo in njenimi ljudmi. Vsak dan zagori katera izmed bližnjih vasi: Ostrovica, Ostrožno Brdo, Petrinje, Podgraje, Poljane, Prelože, Rjavče, Rodik, Skadanščina, Soze, Starod, Suhorje, Sušak, Tatre, Zabiče. Mirno in tiho praznično jutro, križna nedelja, 18. maja 1944 se spremeni v grozo. Gorijo Tominje, Gabrk, Pregarje, Huje in Zajelšje. Še preden Podbežci opazijo dim pri bližnjih Lumpovih, v vas prihrumijo Nemci.«

no images were found

(Visited 195 times, 1 visits today)
Dostopnost